מתיחות במשרד

הפחתת עומס על עמוד השידרה בעת ישיבה ממושכת

 הגוף שלנו רוצה להיות בתנועה. אחרי שנים שאנחנו מקלקלים לעצמנו – הוא כבר לא זוכר שזה מה שהוא רוצה, אבל ביסוד שלנו אנחנו יצורים שבנויים להתנועע. אורח החיים בעולם המערבי הפך אותנו ליצורים סטטיים אשר מבלים רוב זמנם בישיבה: יושבים מאחורי ההגה, יושבים במשרד ואז בערב יושבים מול הטלביזיה או מול המחשב. הסובל העיקרי מכל הסיפור הזה הוא כמובן עמוד השידרה שלנו. בעיות גב לא מעטות נגרמות עקב ישיבה ממושכת. במשך שעות רבות הגב שלנו אינו במנח נכון והעומס על החוליות והדיסקים רק הולך ומצטבר עד כדי נזקים שלעיתים הינם בלתי הפיכים. מספר תרגילים שאפשר לבצע בישיבה, במשרד, בלי לקום מהכיסא, יכולים לעזור לשחרר מעט מהלחץ שנוצר בחלקו העליון של הגב וחגורת הכתפיים. המתיחות יארכו זמן קצר ביותר, אך יוכלו לעזור בהקלה על הגב. במקביל יגבירו המתיחות את זרימת הדם לאזור ובכך יעוררו אותנו מעט, אחרי זמן ממושך של ישיבה סטטית.

 תרגיל 1:

הזדקפו על הכיסא ושבו מעט רחוק מהמשענת. ישרו את הזרועות לאחור כאשר האצבעות משולבות ומשכו כתפיים לאחור. הכתפיים שלנו שפופות קדימה רוב הזמן בעת ישיבה והמתיחה של אזור החזה נעימה מאוד אחרי ישיבה ממושכת.
בנוסף לזה, מתיחה זו מייצרת איזון בחלקו העליון של הגב וחגורת הכתפיים.החזיקו את המתיחה מספר שניות ואז שחררו בעדינות.

 תרגיל 2:

 התרגיל ההפוך לתרגיל הקודם.
מטרתו מתיחה של שרירי השכמות והקלה על העומס שמצטבר שם ובאזור הצוואר. גם כאן, החזיקו את המתיחה מספר שניות ושחררו בעדינות.

 תרגיל 3:

אמנם תרגיל זה הינו תרגיל מתיחה קלאסי לשריר הזרוע האחורי (טרייספ) אבל התנועה שהוא מייצר משחררת גם את אזור הגב העליון ויחד עם זאת יוצרת הקשתה קלה של הגב במרכזו – אחרי ישיבה ממושכת בה הגב קמור, הקשתת הגב בכיוון ההפוך, מאזנת מעט את הלחץ על החוליות. שלושת התרגילים יחד, אינם דורשים יותר מ 2-4 דקות אבל יכולים לעשות את ההבדל גם בטווח הארוך וגם בהקלה המיידית.מתיחה נעימה!

ענת הראל

פאנל נגישות